velanovi.jpg

Newsflash

CONTACT for Czechevents


Please, use only our e-mail address 
Paypal address is
czechevents.novotny@gmail.com 

 

Home Events Current & Upcoming Details - KATERINA KYSELICA: IMAGINABLE/VSEMOZNE
Banner

Event 

Title:
KATERINA KYSELICA: IMAGINABLE/VSEMOZNE
When:
07.11.2017 - 08.11.2017 18.00 h
Where:
Café Jericho - Prague 1
Category:
Exhibition

Description

 

KATERINA KYSELICA: IMAGINABLE
July 11 - August 11, 2017
Café Jericho, Opatovicka 26, Prague 1

opening reception: Tuesday, July 11, 6-7 PM
opening hours: Monday-Friday, 10AM - 1AM, Saturday-Sunday 3PM - 1AM.

It is our pleasure to invite you to an exhibition IMAGINABLE presenting a selection of prints, collages and drawings by Katerina Kyselica, including the series Chez Maman (2012) or Etudes (2015). Kyselica's works offer compositions built on an element of chance with an encoded story of a man. The exhibition is curated by Alena Laufrova.

Katerina Kyselica received a BFA from VCU School of the Arts in Virginia and a Master’s Degree from Charles University in Prague. Her prints and works on paper, represented in private collections, have been exhibited in solo and group shows in New York, Paris and the Czech Republic. She organized and curated the Celebrating Print Exhibition (2013–2015), a survey of contemporary prints from Central and Eastern Europe.
 

KATEŘINA KYSELICA: VŠEMOŽNÉ
11. července - 11. srpna 2017
Café Jericho, Opatovická 26, Praha 1

vernisáž: úterý 11. července v 18 hod.
otevřeno: pondělí–pátek, 10:00 – 1:00 hod., sobota–neděle 15:00 – 1:00 hod.

Dovolujeme se vás pozvat na výstavu VŠEMOŽNÉ, která představuje výběr grafik, koláží a kreseb výtvarnice Kateřiny Kyselicy. Autorčiny práce, včetně prezentovaných cyklů Chez Maman (2012) či Etudy (2015), nabízí konstruktivní kompozice vystavěné na elementu náhody, v nichž je zašifrovaný příběh o člověku. Kurátorkou výstavy je Alena Laufrová.
 
Kateřina Kyselica vystudovala vysokou školu uměleckou ve státě Virginie v USA, poté volnou grafiku v Manhattan Graphics Center v New Yorku. Věnuje se kombinované technice, koláži a volné grafice. Její tvorba byla prezentována jak na skupinových výstavách v USA (International Print Center New York, Center for Contemporary Printmaking, BBLA Gallery či JVS Project v New Yorku), Francii (Galerie Brun Leglise) a České republice (Galerie Holar, zámek Bystřice pod Hostýnem), tak na individuálních výstavách v New Yorku. Kyselica je redaktorkou mezinárodního časopisu Celebrating Print zaměřeného na volnou grafiku ve Střední a Východní Evropě.

Venue

Venue:
Café Jericho
Street:
Opatovicka 26
City:
Prague 1
Country:
Country: cz

Help us to keep informing you
about the Czech & Slovak events
and activities in North America


<<  July 2018  >>
 Mo  Tu  We  Th  Fr  Sa  Su 
      
     
Banner
Banner
Banner
Banner
Banner
Banner
Banner
Banner
Banner
Banner
Banner
Banner